British Guiana One-Cent Magenta – Najdroższy znaczek świata

0 109

17 czerwca 2014 roku w Nowym Jorku odbyła się aukcja, która zapisała nową historią na kartach światowej filatelistyki – sprzedano najdroższy znaczek pocztowy na świecie.

Cena ostateczna na aukcji tego przedmiotu wyniosła 9.5 mln dolarów. Ustanowiono więc nowy rekord uzyskany ze sprzedaży pojedynczego znaczka. Co ciekawe, licytacja trwała tylko dwie minuty, a cenny przedmiot trafił do rąk nieznanego kolekcjonera. Ale po kolei.

„British Guiana One-Cent Magenta”pochodzi z kolonii brytyjskiej i po raz pierwszy został wydrukowany w 1856 roku w niecodziennych okolicznościach. Mianowicie w kolonii brytyjskiej używano znaczków brytyjskich, jednak ich dostawa opóźniała się. W wyniku tego poczta zwróciła się do lokalnego wydawcy gazety z prośbą o wydrukowanie znaczków zastępczych, zarówno jedno i czterocentowych. Znaczki te zostały wydrukowane, niestety nie spełniały oczekiwań pocztowców. Aby uniknąć podróbek, zapadła decyzja, iż znaczki będą parafowane przez urzędnika poczty. Właśnie w taki sposób na znaczkach pojawiły się inicjały E.D.W. (E.D. Wight).

Współcześnie znamy tylko 1 egzemplarz, który wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Za pierwszego właściciela tego słynnego znaczka przyjęto 12-letniego chłopca ze Szkocji, który znalazł znaczek w rodzinnych papierach a następnie sprzedał za kilka szylingów kolekcjonerowi, który wysłał go do Glasgow. W Szkocji znaczek został odkupiony przez austriackiego filatelistę, Philippa la Renotiere von Ferrary. Hrabia ten całą swoją kolekcję w testamencie zapisał Muzeum Poczty w Berlinie. Zbiór nigdy tam nie dotarł, gdyż po śmierci arystokraty francuskie władze skonfiskowały go w ramach reparacji wojennych. Całą kolekcję podzielono i sprzedawano na różnych na aukcjach w latach 1921-1926 za łączną sumę 30 mln franków. Następnie znaczek trafił do Stanów Zjednoczonych.

Finalnie Gujana została kupiona w 1980 roku za kwotę (zaledwie) 935,000 dolarów przez Johna DuPonta – współwłaściciela popularnej w Ameryce korporacji z branży chemicznej. Jednak w 1996 roku DuPont został osadzony w więzieniu za morderstwo złotego medalisty w wrestlingu, ostatecznie zmarł w 2010 roku. Wyjątkowy znaczek został zlicytowany razem z resztą dobytku DuPonta. Biorąc pod uwagę wymiary oraz wagę znaczka, możemy być pewni, iż znaczek „British Guiana One-Cent Magenta” jest najdroższym przedmiotem na Ziemi.

Ola

Zobacz wszystkie artykuły dodane przez użytkownika Ola

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Wymagane pola są zaznaczone. *

Grudzień 2017
P W Ś C P S N
« lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Komentarze

    Newsletter

    • Facebook
    • Google+