Pierwszy telefon

0 23

Już ponad 200 lat temu ludzie byli świadomi faktu, że za pomocą prowizorycznych słuchawek oraz metalowego drutaistnieje możliwość przesyłania głosu na dłuższe odległości.

Wynalazcą pierwszego telefonu został okrzyknięty Aleksander Bell, który to opatentował ten wynalazek, jednak pomysł narodził się już wcześniej. Jedno z pierwszych i prowizorycznych urządzeń zbudował Antonio Meucci. Kiedy zachorowała jego żona, Meucci stworzył telefon, umożliwił kobiecie dzwonienie z domu do warsztatu męża. W kolejnych latach Włoch zmodernizował swój wynalazek tak, aby umożliwić rozmowy na dalszą odległość. Nie zapisał się jednak w historii jako pionioer tego wynalazku, gdyż z powodu braku funduszy nie opłacił patentu.

W roku 1876 Elisha Gray oraz Alexander Bell, dwójka wynalazców samodzielnie zaprojektowało swoje telefony. Oboje chciali jak najszybciej opatentować swóje dzieło w odpowiednim urzędzie. Co ciekawe, dzieliła ich różnica kilku godzin. Jednak to Bell pierwszy opatentował swój telefon.

Sukces wynalezienia apartu telefonicznego Bella był następstwem jego prób udoskonalenia telegrafu.
Elektromagnes poprzez fale dźwiękowe wytwarzane głosem przekształcał drgania cieniutkiej membrany mikrofonu. W drugim aparacie elektromagnes odbierał fale dźwiękowe a następnie ponownie odtwarzał drgania podobnej membrany umieszczonej w słuchawce.
W 1889 roku Almon Brown Strowger wymyślił automatyczną centralę telefoniczną, która z początku łączyła telefony, z których numer wybierany był za pomocą trzech przycisków, które oznaczały kolejno jedności, dziesiątki i setki.
Powstanie pierwszych telefonów komórkowych powiązane jest z wynalezieniem układów scalonych, co spopularyzowało bezprzewodową łączność radiotelefoniczną. Po opracowaniu cyfrowego systemu łączności (GSM), telefonia komórkowa została najszybciej rozwijającym się działem gospodarki światowej.

Ola

Zobacz wszystkie artykuły dodane przez użytkownika Ola

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Wymagane pola są zaznaczone. *

Grudzień 2017
P W Ś C P S N
« lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Komentarze

    Newsletter

    • Facebook
    • Google+