Numizmatyka – jak zacząć zbierać złote monety?

Numizmatyka – jak zacząć zbierać złote monety?

Początki numizmatyki 

Moda na kolekcjonowanie starożytnych i średniowiecznych monet zaczęła się w XIV wieku. Numizmatyka to nie tylko zbieranie starych monet. To również prowadzenie badań nad nimi, opisywanie i systematyzowanie już odkrytych oraz poszukiwanie kolejnych monet. Kolekcjonerzy zwykle sięgają po najbardziej popularne monety i zaczynają od tych tańszych. Zgromadzenie fachowej wiedzy z książek i z internetu zapewni nam gwarancję trafienia na korzystne okazje podczas licytacji czy kupowania monet. 

Złote monety

Złote monety

Kolekcjonerzy monet mają w swoich zbiorach różne ich rodzaje – zróżnicowane ze względu na kształt, wielkość i kruszec (złoto, srebro, platyna, miedź i stopy). Jednymi z najpopularniejszych są jednak złote monety. Możemy podzielić je na dwie główne kategorie – kolekcjonerskie i bulionowe. 

Złote monety kolekcjonerskie

Dostępne na stronie https://numimarket.pl/kategoria/zlote-monety-kolekcjonerskie_2/1. Zbierane ze względu na dużą wartość nabywaną z czasem. Cena monety zależy od liczby, w jakiej była wybijana, od jej stanu i roku powstania. Należy pamiętać o tym, że wartość złotych monet kolekcjonerskich nie spada, a zwiększa się wraz z upływem czasu. Dzięki temu możemy w nie inwestować – to bezpieczniejsza opcja niż ulokowanie oszczędności na giełdzie.

Złote monety bulionowe

Monety bulionowe to inaczej monety lokacyjne lub inwestycyjne. Ich wartość zależy od tego, jaki kruszec został wykorzystany do ich wybicia. Dlatego na monecie widnieje waga podana w uncjach oraz numer próby złota. Zdarza się, że niektóre monety bulionowe z czasem zyskują również wartość kolekcjonerską. 

Skąd czerpać wiedzę numizmatyczną?

Jeśli zależy nam na tym, by trafnie inwestować w złote monety oraz wyszukiwać perełki, które z czasem nabiorą jeszcze większej wartości, niezbędna będzie podstawowa wiedza na temat numizmatyki. Skąd możemy ją czerpać?

  • z książek, poradników i czasopism (na przykład “Przegląd Numizmatyczny” lub “Biuletyn Numizmatyczny);
  • z internetu (pomocne będą przede wszystkim specjalistyczne fora);
  • od znawców i doradców z tej dziedziny.

Aby uniknąć zakupu w zbyt wysokiej cenie, korzystajmy jedynie z dobrych źródeł. W zaufanych sklepach internetowych dostaniemy poprawnie wycenione monety, w które warto zainwestować pieniądze. Wieloletnie doświadczenie specjalistów z zakresu numizmatyki sprawia, że w nasze ręce trafiają jedynie wartościowe monety kolekcjonerskie.

Numizmatyka - tysiące ofert sklepów numizmatycznych

Dlaczego warto kolekcjonować stare monety?

Dla niektórych numizmatyka kojarzy się z nudnym zajęciem, dla innych zaś to nie tylko pasja, sposób na spędzenie wolnego czasu, ale i opcja bezpiecznego inwestowania oszczędności. Wartość kruszców, przede wszystkim złota, raczej nie maleje – wręcz przeciwnie, z roku na rok jest praktycznie coraz wyższa. To dla nas gwarancja tego, że sprzedaż monet kolekcjonerskich w przyszłości może pozwolić nam na zysk. Należy pamiętać o tym, że inwestowanie zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego wybierajmy metody, które zapewniają nam większą stabilność niż chociażby kupowanie akcji na giełdzie. Numizmatyka pozwoli nam połączyć przyjemne z pożytecznym!

Artykuł sponsorowany.