Czy warto inwestować w złoto?

Czy warto inwestować w złoto?

Czy w obecnych warunkach, kiedy wyraźnie rosną ceny złota, rzeczywiście warto jest jeszcze inwestować w szlachetny kruszec?

Długoterminowe inwestycje

Nawet jeśli na wykresach cen złota widoczne są okresowe wahania i spadki, to w dłuższej perspektywie czasu złoto zwykle zyskuje na wartości. W przypadku, gdy inwestor jest zainteresowany możliwością uzyskania zysków z inwestycji w dłuższym czasie, inwestycje w złoto będą dobrą dla niego propozycją. Ceny złota rosną systematycznie, dlatego inwestycje tego rodzaju są dobrym pomysłem dla długoterminowych inwestorów, chcących budować swój portfel na lata. Inwestowanie krótkoterminowe na rynku złota nie jest wskazane i mało kto zarobi na nim tyle, ile by chciał.

Trzeba zrozumieć mechanizm zachowania się kursu złota na rynkach międzynarodowych. Kiedy panuje względny spokój na światowych giełdach, w tym na giełdzie walutowej Forex, dolar amerykański się umacnia, to zwykle cena złota pozostaje niższa. Gdy złoto jest w miarę tanie, można spodziewać się, że w najbliższej przyszłości nastąpi zmiana trendu spadkowego i złoto zacznie zyskiwać na wartości.

W momencie, gdy na giełdzie następuje odwrócenie trendów, panuje bessa albo nagle inwestorzy stają w obliczu krachu giełdowego, złoto automatycznie staje się pożądanym towarem. Popyt na złote sztabki czy inne formy inwestowania w szlachetny kruszec rośnie, a wraz z nim rośnie i jego cena. Zarabiają wówczas osoby, które w złoto zainwestowały w okresie niższej wyceny.

Jak przeprowadzać takie inwestycje?

Inwestycje w złoto (więcej o inwestowaniu w złoto) można przeprowadzać na wiele różnych sposobów, dopasowując je w dużym stopniu do własnych wymagań i oczekiwań. Istnieje wiele zwolenników inwestowania w złoto fizyczne, czyli poprzez zakup złotych sztabek lub monet lokacyjnych, nazywanych również monetami bulionowymi. W obu przypadkach należy liczyć się z tym, że dystrybutorzy i sprzedający złoto fizyczne oferują cenę złota powiększoną o swoją marżę.

Uwaga! Dla własnego bezpieczeństwa warto kupować złote sztabki i monety lokacyjne z pewnych źródeł, od renomowanych producentów, na przykład z Mennicy Polskiej. W ten sposób nie ryzykujemy, że kupione złoto wcale szlachetnym kruszcem nie będzie. Naszą czujność powinny wzbudzić wyraźnie niższe ceny oferowanych sztabek czy monet. Raczej powinny one oscylować w granicach ceny złota z notowań na światowych rynkach.

W Polsce można kupować złoto fizyczne m.in. w Mennicy Polskiej, Mennicy Wrocławskiej, Mennicy Skarbowej albo w Narodowym Banku Polskim. Można też kupić złoto u dilera, który jest wiarygodny i cieszy się dobrą opinią na rynku.

Inwestycje w złoto fizyczne są tylko jedną z możliwości. Inwestorzy mogą się bowiem zdecydować również na inwestowanie w złoto wirtualne, na przykład w kontrakty na złoto czy fundusze inwestujące pieniądze swoich klientów w kopalnie złota itp.

Czy to się opłaca?

Inwestowanie w złoto ma swoje oczywiste zalety. Złoto jest odporne na załamania rynku, jakie obserwuje się na giełdach. Staje się dla inwestorów bezpieczną przystanią, pozwalającą na ochronę wartości kapitału w chwilach diametralnych spadków akcji w okresach bessy. Wadą inwestycji w złoto na pewno jest to, że mamy do czynienia z mało płynną inwestycją. Wycofanie się z niej może być problematyczne.  Złoto pozostaje od wieków sprawdzoną, powszechnie akceptowalną walutą. Łatwo je kupić, nawet przy mniejszym kapitale, z uwagi na dostępność niewielkich złotych sztabek czy monet lokacyjnych. Jeśli planujemy inwestycje długookresowe, złoto może być sposobem na budowanie stabilnego portfela inwestycyjnego na lata. Inwestycje te są wciąż opłacalne, ale czasem na realizację zysków trzeba poczekać wiele miesięcy, a niekiedy nawet i lat.

Sprawdź także: Trading Academy - edukacja inwestycyjna