„Pamięci ofiar stanu wojennego" – srebrna moneta NBP

„Pamięci ofiar stanu wojennego" – srebrna moneta NBP

Warszawa, 8 grudnia 2021 r. – Narodowy Bank Polski poinformował, że od 9 grudnia będzie można kupić nową monetę kolekcjonerskąPamięci ofiar stanu wojennego" (temat indywidualny) – srebrną o nominale 10 zł.

Moneta zostanie wyemitowana w nakładzie do 10 tys. sztuk i będzie można ją nabyć w cenie 160 zł brutto w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.

Srebrne monety Pamięci ofiar stanu wojennego

Na awersie monety przedstawiono na tle rozrywanych krat twarze jednych z najmłodszych ofiar stanu wojennego: 17-letniego Emila Barchańskiego, 19-letniego Grzegorza Przemyka i 20-letniego Antoniego Browarczyka.

Na rewersie znajduje się lista 56 osób, którą rozświetla świeca stojąca w oknie, będąca od lat symbolem pamięci ofiar stanu wojennego. Przypominają go data 13 grudnia oraz krzyż stawiany na ich grobach.


Kolejna emisja jest zaplanowana na 15 grudnia 2021 r. Tego dnia Narodowy Bank wprowadzi do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł – „Dziękujemy służbie zdrowia za poświęcenie w czasie pandemii COVID-19" (temat indywidualny).