Michał Korybut Wiśniowiecki na złotej i srebrnej monecie NBP

Michał Korybut Wiśniowiecki na złotej i srebrnej monecie NBP

Warszawa, 1 grudnia 2021 r. – Narodowy Bank Polski poinformował, że od 2 grudnia będzie można kupić nowe monety kolekcjonerskieSkarby Stanisława AugustaMichał Korybut Wiśniowiecki" (kontynuacja serii) – złotą o nominale 500 zł i srebrną o nominale 50 zł.

Srebrna moneta o nominale 50 zł zostanie wyemitowana w nakładzie do 5 tys. sztuk i będzie można ją nabyć w cenie 750 zł brutto. Nakład złotej monety o nominale 500 zł wyniesie do 600 sztuk, a cena – 19 tys. zł brutto. Monety będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.
 

Monety Michał Korybut Wiśniowiecki

Na rewersie monet widnieje przeniesione z medalu popiersie króla (według obrazu pędzla Marcella Bacciarellego) profilem w prawo, w peruce à la lion, z nikłymi wąsikami, z żabotem i w płaszczu ozdobionym floreskami, z Orderem Złotego Runa na wstędze.

Na awersie monet czytamy tekst z rewersu medalu (w tłumaczeniu): Z rodu Wiśniowieckich, spokrewnionego z Jagiellonami, syn Jeremiego, bohatera, i Gryzeldy Zamoyskiej, wbrew własnej woli i nadziei, obrany na króla Roku Pańskiego 1669, dnia 19 czerwca, stargany troskami krótkiego królowania i nienawiścią zazdrosnych, umarł we Lwowie Roku Pańskiego 1673, mając lat 34, w 4. roku panowania, dnia 11 listopada.
 

Kolejna emisja jest zaplanowana na 6 grudnia 2021 r. Tego dnia Narodowy Bank wprowadzi do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską – o nominale 10 zł – „100-lecie powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP" (temat indywidualny).