Skarby Stanisława Augusta

Seria „Skarby Stanisława Augusta” odwzorowuje słynną osiemnastowieczną serię medalierską z wizerunkami królów Polski wykonaną na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego. Serię tworzą motywy: Bolesław Chrobry, Wacław II Czeski, Władysław Łokietek (2013), Kazimierz Wielki, Ludwik Węgierski, Jadwiga (2014), Władysław Jagiełło, Władysław WarneńczykKazimierz Jagiellończyk (2015), Jan Olbracht, Aleksander Jagiellończyk (2016), Zygmunt I Stary, Zygmunt August (2017), Henryk Walezy (2018), Stefan Batory (2019), Zygmunt III Waza, Władysław IV (2020), Jan Kazimierz Waza, Michał Korybut Wiśniowiecki (2021) oraz Jan III Sobieski (2022). Edycja następnego motywu to August II Mocny.


Bolesław Chrobry jest pierwszym motywem serii Skarby Stanisława Augusta. Rewersy monet o nominałach 50 zł oraz 500 zł przedstawiają  popiersie Bolesława Chrobrego, które zwrócone jest w prawo.

50zl-boleslaw-chrobry-rewers-monety50zl-boleslaw-chrobry-awers-monety

500zl-boleslaw-chrobry-rewers-monety500zl-boleslaw-chrobry-awers-monety

Wacław II Czeski jest drugim motywem serii Skarby Stanisława Augusta. Rewersy monet o nominałach 50 zł oraz 500 zł przedstawiają wierną replikę medalu z wizerunkiem popiersia króla Wacława II Czeskiego, widoczną w koronie oraz płaszczu gronostajowym i z szyją zdobioną łańcuchem

50zl-waclaw-ii-czeski-rewers-monety50zl-waclaw-ii-czeski-awers-monety

500zl-waclaw-ii-czeski-rewers-monety500zl-waclaw-ii-czeski-awers-monety

Władysław Łokietek jest trzecim motywem serii Skarby Stanisława Augusta. Rewersy monet o nominałach 50 zł oraz 500 zł przedstawiają wierną replikę medalu z wizerunkiem popiersia Władysława II Łokietka przyodzianego w bogata zbroję rajtarską.

50zl-wladyslaw-lokietek-rewers-monety50zl-wladyslaw-lokietek-awers-monety

500zl-wladyslaw-lokietek-rewers-monety500zl-wladyslaw-lokietek-awers-monety

Kazimierz Wielki jest czwartym motywem serii Skarby Stanisława Augusta. Rewersy monet o nominałach 50 zł oraz 500 zł przedstawiają wizerunek Kazimierza Wielkiego, który wzorowany jest na portrecie autorstwa Marcella Bacciarellego.

50zl-kazimierz-wielki-rewers-monety50zl-kazimierz-wielki-awers-monety

500zl-kazimierz-wielki-rewers-monety500zl-kazimierz-wielki-awers-monety

Ludwik Węgierski jest piątym motywem serii Skarby Stanisława Augusta. Rewersy monet o nominałach 50 zł oraz 500 zł przedstawiają wizerunek Ludwika, który ukazuje króla z prawego profilu, z brodą, w sukni w rozetki oraz płaszczu spiętym klamrą. Na głowie posiada fantazyjną koronę.

50zl-ludwik-wegierski-rewers-monety50zl-ludwik-wegierski-awers-monety

500zl-ludwik-wegierski-rewers-monety500zl-ludwik-wegierski-awers-monety

Jadwiga jest szóstym motywem serii Skarby Stanisława Augusta. Rewersy monet o nominałach 50 zł oraz 500 zł przedstawiają wizerunek Jadwigi w lewym profilu. Władczyni jest w rąbku na głowie, fantazyjnej koronie, w sfałdowanej sukni i z podwójnym sznurem pereł na szyi.

50zl-jadwiga-rewers-monety50zl-jadwiga-awers-monety

500zl-jadwiga-rewers-monety500zl-jadwiga-awers-monety

Władysław Jagiełło jest siódmym motywem serii Skarby Stanisława Augusta. Rewersy monet o nominałach 50 zł oraz 500 zł przedstawiają prawy profil Władysława Jagiełły z gołą głową, bujną brodą, w zarzuconym na ramionach płaszczu. Lewą dłoń trzyma na tarczy z herbem litewskim Pogoń.

50zl-wladyslaw-jagiello-rewers-monety50zl-wladyslaw-jagiello-awers-monety

500zl-wladyslaw-jagiello-rewers-monety500zl-wladyslaw-jagiello-awers-monety

Władysław Warneńczyk jest ósmym motywem serii Skarby Stanisława Augusta. Rewersy monet o nominałach 50 zł oraz 500 zł przedstawiają popiersie króla Władysława Warneńczyka zwrócone w lewo. Na skroni króla widać ranę od przeciętego hełmu, na który nałożona jest korona. Na zbroi powieszony jest medalion z Matką Boską z Dzieciątkiem.

50zl-wladyslaw-warnenczyk-rewers-monety50zl-wladyslaw-warnenczyk-awers-monety

500zl-wladyslaw-warnenczyk-rewers-monety500zl-wladyslaw-warnenczyk-awers-monety

Kazimierz Jagiellończyk jest dziewiątym motywem serii Skarby Stanisława Augusta. Rewersy monet o nominałach 50 zł oraz 500 zł przedstawiają popiersie króla w lewym profilu. Na głowie króla futrzany kołpak z kitą, przy płaszczu tarcza z herbem Prus Królewskich.

50zl-kazimierz-jagiellonczyk-rewers-monety50zl-kazimierz-jagiellonczyk-awers-monety

500zl-kazimierz-jagiellonczyk-rewers-monety500zl-kazimierz-jagiellonczyk-awers-monety

Jan Olbracht jest dziesiątym motywem serii Skarby Stanisława Augusta. Rewersy monet o nominałach 50 zł oraz 500 zł przedstawiają popiersie króla w profilu zwróconym w prawo.

50zl-jan-olbracht-rewers-monety50zl-jan-olbracht-awers-monety

500zl-jan-olbracht-rewers-monety500zl-jan-olbracht-awers-monety

Aleksander Jagiellończyk jest jedenastym motywem serii Skarby Stanisława Augusta. Rewersy monet o nominałach 50 zł oraz 500 zł przedstawiają  przeniesione z medalu popiersie króla w lewym profilu. Król ubrany jest w futrzaną szubę, pod którą ma kaftan i łańcuch z zawieszeniem. Na głowie Na głowie widać beret ze strusim piórem.

50zl-aleksander-jagiellonczyk-rewers-monety50zl-aleksander-jagiellonczyk-awers-monety

500zl-aleksander-jagiellonczyk-rewers-monety500zl-aleksander-jagiellonczyk-awers-monety

Zygmunt I Stary jest dwunastym motywem serii Skarby Stanisława Augusta. Rewersy monet o nominałach 50 zł oraz 500 zł przedstawiają  popiersie króla przeniesione z medalu. Król zwrócony jest w prawo, ma koronę na głowie i krótką brodę nad rurkowaną krezą. Ubrany jest w zbroję, która nakryta jest bogato haftowanym płaszczem, spiętym ozdobną klamrą, z klejnotem Orderu Złotego Runa na łańcuchu.

50zl-zygmunt-i-stary-rewers-monety50zl-zygmunt-i-stary-awers-monety

500zl-zygmunt-i-stary-rewers-monety500zl-zygmunt-i-stary-awers-monety

Zygmunt August jest trzynastym motywem serii Skarby Stanisława Augusta. Rewersy monet o nominałach 50 zł oraz 500 zł przedstawiają popiersie króla Zygmunta II Augusta w prawym profilu przeniesione z medalu.  Król ma wąsy i rozdwojoną brodę, ubrany jest w strój hiszpański - mały sztywny kapelusz z piórami strusimi, w gęsto rurkowanej krezie, w płaszczu z pięknym sobolowym kołnierzem. Na szyi widać łańcuch z Orderem Złotego Runa.

50zl-zygmunt-august-rewers-monety50zl-zygmunt-august-awers-monety

500zl-zygmunt-august-rewers-monety500zl-zygmunt-august-awers-monety

Henryk Walezy jest czternastym motywem serii Skarby Stanisława Augusta. Rewersy monet o nominałach 50 zł oraz 500 zł przedstawiają popiersie króla Henryka Walezego profilem w prawo przeniesione z medalu. Król jest w aksamitnym kapeluszu ze strusimi piórami i przypiętą broszą nad czołem; ma podkręcone wąsiki, małą bródkę i  kolczyk w prawym uchu. Przyodziany jest w płaszcz z Orderem Świętego Michała na wstędze i ozdobny francuski kaftan z wykładanym koronkowym kołnierzem.

50zl-henryk-walezy-rewers-monety50zl-henryk-walezy-awers-monety

500zl-henryk-walezy-rewers-monety500zl-henryk-walezy-awers-monety

Stefan Batory jest piętnastym motywem serii Skarby Stanisława Augusta. Rewersy monet o nominałach 50 zł oraz 500 zł przedstawiają popiersie króla odwzorowane z medalu w lewym profilu, w magierce z kitą, w żupanie, w delii z kołnierzem futrzanym i guzami, która jest spięta okrągłą agrafą.

50zl-stefan-batory-rewers-monety50zl-stefan-batory-awers-monety

500zl-stefan-batory-rewers-monety500zl-stefan-batory-awers-monety

Zygmunt III Waza jest szesnastym motywem serii Skarby Stanisława Augusta. Rewersy monet o nominałach 50 zł oraz 500 zł przedstawiają przeniesione z medalu popiersie króla profilem w prawo, z wąsami i bródką, w wysokim kapeluszu ze szkofią, w dużym koronkowym kołnierzu, w kaftanie z guzkami i płaszczu z haftem oraz z Orderem Złotego Runa na łańcuchu.

50zl-zygmunt-iii-waza-rewers-monety50zl-zygmunt-iii-waza-awers-monety

500zl-zygmunt-iii-waza-rewers-monety500zl-zygmunt-iii-waza-awers-monety

Władysław IV jest siedemnastym motywem serii Skarby Stanisława Augusta. Rewersy monet o nominałach 50 zł oraz 500 zł przedstawiają popiersie Władysława IV Wazy z profilu, w kapeluszu ozdobionym strusim piórem i klejnotem, w kirysie i kaftanie, z widocznym fragmentem kołnierza ozdobionego koronką, z Orderem Złotego Runa na łańcuchu.

50zl-wladyslaw-iv-rewers-monety50zl-wladyslaw-iv-awers-monety

500zl-wladyslaw-iv-rewers-monety500zl-wladyslaw-iv-awers-monety

Jan Kazimierz Waza jest osiemnastym motywem serii Skarby Stanisława Augusta. Rewersy monet o nominałach 50 zł oraz 500 zł przedstawiają stylizowany wizerunek popiersia Jana II Kazimierza Wazy z profilu, w peruce, w zbroi rajtarskiej, w żabocie przewiązanym wstążką, z Orderem Złotego Runa.

50-zl-jan-kazimierz-waza-rewers-monety50-zl-jan-kazimierz-waza-awers-monety

500zl-jan-kazimierz-waza-rewers-monety500zl-jan-kazimierz-waza-awers-monety

Michał Korybut Wiśniowiecki  jest dziewiętnastym motywem serii Skarby Stanisława Augusta. Rewersy monet o nominałach 50 zł oraz 500 zł przedstawiają  przeniesione z medalu popiersie króla profilem w prawo, w peruce à la lion, z nikłymi wąsikami, z żabotem i w płaszczu ozdobionym floreskami, z Orderem Złotego Runa na wstędze.

50zl-michal-korybut-wisniowiecki-rewers-monety50zl-michal-korybut-wisniowiecki-awers-monety

500zl-michal-korybut-wisniowiecki-rewers-monety500zl-michal-korybut-wisniowiecki-awers-monety

Jan III Sobieski  jest dwudziestym motywem serii Skarby Stanisława Augusta. Rewersy monet o nominałach 50 zł oraz 500 zł przedstawiają stylizowany wizerunek popiersia Jana  III  Sobieskiego z profilu,  w wieńcu laurowym, w zbroi z naramiennikami w kształcie głowy lwa, w płaszczu spiętym zaponą, z krzyżem i gwiazdą Orderu Ducha Świętego.

50zl_jan-iii-sobieski-rewers-monety50zl_jan-iii-sobieski-awers-monety

500zl_jan-iii-sobieski-rewers-monety500zl_jan-iii-sobieski-awers-monety