Złota i srebrna moneta z serii „Skarby Stanisława Augusta – Jan III Sobieski"

Złota i srebrna moneta z serii „Skarby Stanisława Augusta – Jan III Sobieski"

Warszawa, 9 lutego 2022 r. – Narodowy Bank Polski poinformował, że od dziś można kupić dwie nowe monety kolekcjonerskieSkarby Stanisława AugustaJan III Sobieski " (kontynuacja serii) – złotą o nominale 500 zł oraz srebrną o nominale 50 zł.

Złota moneta została wyemitowana w nakładzie do 600 sztuk i można ją nabyć w cenie 19 500 zł brutto. Nakład srebrnej monety wynosi do 5 tys. sztuk, a cena – 850 zł brutto. Monety można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.

Monety - Skarby Stanisława Augusta - Jan III Sobieski

Na rewersie monet – złotej i srebrnej – widnieje przeniesione z medalu popiersie króla (według obrazu Marcella Bacciarellego) zwrócone w prawo, z podgoloną czupryną i obfitymi wąsami, w wieńcu laurowym; w zbroi z lwim naramiennikiem i płaszczu podbitym futrem, z krzyżem i gwiazdą francuskiego Orderu Ducha Świętego.

Na awersie obu monet umieszczono tekst z rewersu medalu (w tłumaczeniu): Obrany Roku Pańskiego 1674 dnia 20 maja, koronowany Roku Pańskiego 1676 dnia 2 lutego, jako poddany (króla Michała) pobił Turków pod Chocimiem, jako król zwyciężał tychże, uwolnił Wiedeń od oblężenia, znamienity męstwem, wykształceniem i wymową, jako poddany był uczestnikiem wewnętrznych zamieszek, jako król dręczony był tym samym nieszczęściem. Umarł w Wilanowie Roku Pańskiego 1696, mając lat 72, w 22. roku panowania, dnia 17 czerwca.

Kolejna emisja jest zaplanowana na 23 lutego 2022 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę o nominale 10 złWyklęci przez komunistów żołnierze niezłomniZdzisław Broński „Uskok”" (kontynuacja serii).