100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Na rewersie złotej monety został umieszczony herb KUL, natomiast na awersie dewiza uczelni – Deo et Patriae (Bogu i Ojczyźnie), wyrażająca misję uniwersytetu. Obok niej znalazły się symbole władz uniwersyteckich, a w tle organy z Auli kard. Stefana Wyszyńskiego, w której odbywają się najważniejsze uroczystości.

Na rewersie srebrnej monety został upamiętniony ks. Idzi Radziszewski (1871−1922), założyciel i pierwszy rektor uniwersytetu. W tle umieszczono logotypy ośmiu istniejących obecnie wydziałów uczelni.

Na awersie również znajduje się dewiza uczelni, a wybita obok niej liczba 100 stanowi bezpośrednie nawiązanie do jubileuszu powstania KUL.

200zl_100_lecie_katolickiego_uniwersytetu_lubelskiego_rewers_monety10zl_100_lecie_katolickiego_uniwersytetu_lubelskiego_rewers_monety

200zl_100_lecie_katolickiego_uniwersytetu_lubelskiego_awers_monety10zl_100_lecie_katolickiego_uniwersytetu_lubelskiego_awers_monety

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest jednym z najstarszych polskich uniwersytetów. Rozpoczął działalność 8 grudnia 1918 r., wkrótce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W ciągu stu lat stał się ważnym ośrodkiem myśli katolickiej, wpływając na kształt polskiej nauki i kultury. Był pierwszą uczelnią, która podjęła działalność po II wojnie światowej. Szczególną rolę odegrał w okresie PRL, kiedy mimo represji zachował swoją tożsamość i pozostał jedynym w bloku państw socjalistycznych ośrodkiem wolnej myśli, określanym jako „wyspa wolności”. Udzielił schronienia wykładowcom i studentom, którzy zostali usunięci z innych uczelni za działalność opozycyjną. Przez blisko ćwierćwiecze, jako wykładowca etyki, uniwersytet współtworzył ks. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Upadek komunizmu umożliwił dynamiczny rozwój uczelni – powstały nowe wydziały i kierunki, znacznie wzrosła liczba pracowników i studentów.

Założyciel uniwersytetu ks. Idzi Radziszewski zawarł jego misję w słowach: Deo et Patriae. Celem KUL jest wykształcenie ludzi, którzy będą dobrymi obywatelami inspirowanymi wartościami chrześcijańskimi. Pozostając wiernym temu zadaniu, uniwersytet wykształcił 120 000 absolwentów. Wielu z nich zajmuje odpowiedzialne stanowiska, służy Kościołowi, pełni ważne role społeczne czy polityczne, realizuje się w biznesie, współtworzy kulturę.

KUL jest uniwersytetem otwartym na cywilizacyjne i naukowe wyzwania współczesnego świata. Współpracuje z blisko 200 uczelniami na całym świecie. Prowadzi badania naukowe w duchu harmonii między nauką i wiarą. Obejmują one nie tylko dziedziny charakterystyczne dla katolickiej uczelni, jak teologia czy filozofia, ale również humanistykę, prawo, nauki społeczne, a od niedawna także nauki przyrodnicze i ścisłe. Na 47 kierunkach kształci ponad 11 000 studentów i doktorantów, wśród których coraz liczniejszą grupę stanowią obcokrajowcy.

Znaczenie KUL w dziejach Polski docenił Senat RP, który ogłosił rok 2018 Rokiem 100-lecia KUL.

Leszek Wojtowicz Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (źródło:nbp.pl)