Polska Reprezentacja Olimpijska Pekin 2022

Na awersie monety o nominale 10 zł przedstawiono wizerunek Pawilonu Modlitwy o Urodzaj, będącego jednym z budynków w kompleksie Świątyni Nieba w Pekinie, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej i napis Rzeczpospolita Polska 2022.

Na rewersie została umieszczona sylwetka zawodniczki startującej w short tracku.

Na emitowanej przez Narodowy Bank Polski złotej monecie o nominale 200 zł została zaprezentowana sylwetka skoczka narciarskiego, otoczona skrzącymi się płatkami śniegu. Oby ten kolor stał się dobrą wróżbą na igrzyska dla naszych zawodników.

10zl_polska-reprezentacja-olimpijska-pekin-2022-rewers-monety10zl_polska-reprezentacja-olimpijska-pekin-2022-awers-monety

10zl_polska-reprezentacja-olimpijska-pekin-2022-rewers-monety-detale

10zl_polska-reprezentacja-olimpijska-pekin-2022-awers-monety-detale

200zl_polska-reprezentacja-olimpijska-pekin-2022-rewers-monety200zl_polska-reprezentacja-olimpijska-pekin-2022-awers-monety

200zl_polska-reprezentacja-olimpijska-pekin-2022-rewers-monety-detale

200zl_polska-reprezentacja-olimpijska-pekin-2022-awers-monety-detale

W dniach 4–20 lutego 2022 r. w Pekinie odbędą się XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Stolica Chin to pierwsze w historii miasto goszczące uczestników zarówno letnich, jak i zimowych igrzysk. W samym Pekinie zostaną jednak rozegrane zawody tylko w dyscyplinach „lodowych”, a miejscem „śnieżnych” będą dwa ośrodki odległe od stolicy o mniej więcej 160 km.

Polska w zimowych igrzyskach debiutowała już w 1924 r., ale na pierwszy medal przyszło nam czekać aż 32 lata – do czasu gdy w Cortinie d’Ampezzo Franciszek Gąsienica Groń sięgnął po brązowy krążek w kombinacji norweskiej. Pierwszym polskim złotym medalistą zimowych igrzysk olimpijskich był skoczek narciarski Wojciech Fortuna, zwycięzca konkursu w 1972 r. w Sapporo. To właśnie skoki narciarskie stały się dyscypliną, która w następnych zimowych startach przyniosła polskiemu sportowi najwięcej sukcesów. Medale olimpijskie indywidualnie zdobyli Adam Małysz (trzy srebrne i jeden brązowy) oraz Kamil Stoch (trzy złote), a w konkursie drużynowym Stefan Hula, Maciej Kot, Dawid Kubacki i Kamil Stoch wywalczyli brązowy medal.

Nie tylko skoki dostarczały nam olimpijskich sukcesów – nie zapominajmy o fenomenalnej biegaczce narciarskiej Justynie Kowalczyk oraz o osiągnięciach sportowców w łyżwiarstwie szybkim czy biathlonie. Przed igrzyskami w Pekinie spore nadzieje wiążemy z uprawiającą short track Natalią Maliszewską. Olimpijski sezon rozpoczęła bardzo udanie, triumfując m.in. w zawodach Pucharu Świata w… Pekinie.

Henryk Urbaś Polski Komitet Olimpijski (źródło: nbp.pl)

 

Powiązane artykuły