100. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II

Na awersie złotej monety umieszczono fragment obrazu Jerze - go Kossaka Cud nad Wisłą, natomiast na rewersie monety został przedstawiony Święty Jan Paweł II modlący się przy chrzcielnicy w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.

500zl-100-rocznica-urodzin-swietego-jana-pawla-II-rewers-monety500zl-100-rocznica-urodzin-swietego-jana-pawla-II-awers-monety

500zl-100-rocznica-urodzin-swietego-jana-pawla-II-rewers-monety-detale

500zl-100-rocznica-urodzin-swietego-jana-pawla-II-awers-monety-detale

Na awersie srebrnej monety (z wysokim reliefem) widnieje fasa - da Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach oraz zegar słoneczny znajdujący się na ścianie wadowickiego kościoła z napisem „CZAS UCIEKA WIECZNOŚĆ CZEKA”. Na rewersie monety został przedstawiony Święty Jan Paweł II z pastorałem.

10zl-100-rocznica-urodzin-swietego-jana-pawla-II-rewers-monety10zl-100-rocznica-urodzin-swietego-jana-pawla-II-awers-monety

10zl-100-rocznica-urodzin-swietego-jana-pawla-II-rewers-monety-detale

10zl-100-rocznica-urodzin-swietego-jana-pawla-II-awers-monety-detale

Na awersie srebrnej monety umieszczono fragment obrazu Jerzego Kossaka Cud nad Wisłą, natomiast na rewersie monety został przedstawiony Święty Jan Paweł II oraz wizerunek chrzcielnicy znajdującej się w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.

10zl-100-rocznica-urodzin-swietego-jana-pawla-II-uv-rewers-monety10zl-100-rocznica-urodzin-swietego-jana-pawla-II-uv-awers-monety

10zl-100-rocznica-urodzin-swietego-jana-pawla-II-uv-rewers-monety-detale

10zl-100-rocznica-urodzin-swietego-jana-pawla-II-uv-awers-monety-detale

Karol Józef Wojtyła, papież Jan Paweł II, urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. To były szczególnie trudne czasy w historii Polski. Krótko po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Polska na skutek najazdu bolszewików stanęła wobec groźby jej ponownej utraty. Nawiązując do tych okoliczności, Jan Paweł II powiedział: „Wiecie, że urodziłem się w 1920 r., w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem”.

Jego młodość przypadła na II wojnę światową (1939–1945) i okres niemieckiej okupacji kraju. Napisał: „Otóż w tym wielkim i straszliwym theatrum drugiej wojny światowej wiele zostało mi oszczędzone. Przecież każdego dnia mogłem zostać wzięty z uli - cy, z kamieniołomu czy z fabryki i wywieziony do obozu. Nieraz na - wet zapytywałem samego siebie: tylu moich rówieśników ginęło, a dlaczego nie ja? Dziś wiem, że nie był to przypadek”.

W 1946 r. Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie, w 1958 r. został mianowany biskupem, w 1964 r. arcybiskupem metropoli - tą krakowskim, a w 1967 r. kardynałem. 16 października 1978 r. został wybrany na Stolicę Piotrową. Pontyfikat Jana Pawła II był jednym z najdłuższych i najbardziej owocnych. W sytuacji kryzysu wartości i moralnego zamętu niestrudzenie nauczał, że zachwia - ny porządek etyczny, społeczny i polityczny można przywrócić jedynie przez złączenie ze sobą sprawiedliwości i przebaczenia, które są filarami prawdziwego pokoju.

2 kwietnia 2005 r. Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca. 1 maja 2011 r. Benedykt XVI dokonał jego beatyfikacji, a 27 kwietnia 2014 r. papież Franciszek aktem kanonizacji włączył go do grona świętych Kościoła katolickiego.

Ogłaszając rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II, Sejm Rze - czypospolitej Polskiej stwierdził: „Był On i jest dla nas drogowska - zem, zgodnie z którym możemy pewnie kroczyć. Jego postępo - wanie było wyrazem nadzwyczajnej odwagi”.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (źródło: nbp.pl)

Powiązane artykuły