Historia Jazdy Polskiej

Historia Jazdy Polskiej to seria monet prezentacja polskie formacje wojskowe i typy uzbrojenia na przestrzeni wieków. Serię tworzy pięć motywów: Jeździec piastowski (2006), Rycerz ciężkozbrojny XV wiek (2007), Husarz XVII wiek (2009), Szwoleżer Gwardii Cesarza Napoleona I (2010) oraz Ułan II Rzeczypospolitej (2011)

 

Jeździec piastowski jest pierwszym motywem serii Historia Jazdy polskiej. Rewersy monet o poszczególnych nominałach przedstawiają:
2 zł - stylizowany wizerunek pancernego drużynnika konnego uzbrojonego we włócznię, miecz oraz tarczę.
10 złstylizowany wizerunek pancernego drużynnika konnego z obnażonym mieczem oraz w tle cień pancernego drużynnika konnego trzymającego włócznię.
200 zł - stylizowany wizerunek pancernego drużynnika konnego z obnażonym mieczem oraz w tle jego cień.

2zł-jezdziec-piastowski-rewers-monety   2zł-jezdziec-piastowski-awers-monety

10zł-jezdziec-piastowski-rewers-monety   10zł-jezdziec-piastowski-awers-monety

200zł-jezdziec-piastowski-rewers-monety   200zł-jezdziec-piastowski-awers-monety

 

Rycerz ciężkozbrojny - XV wiek jest drugim motywem serii Historia Jazdy polskiej. Rewersy monet o poszczególnych nominałach przedstawiają:
2 zł - stylizowany wizerunek rycerza ciężkozbrojnego z kopią na koniu. 
10 złstylizowane wizerunki: rycerza ciężkozbrojnego z kopią na koniu oraz w tle kontury rycerza z obnażonym mieczem na koniu. U góry z prawej strony kontury zabudowań miejskich.
200 zł - stylizowany wizerunek rycerza ciężkozbrojnego z obnażonym mieczem na koniu. Z lewej strony stylizowany wizerunek zabudowań miejskich.

2zł-rycerz-ciezkozbrojny-rewers-monety   2zł-rycerz-ciezkozbrojny-awers-monety

10zł-rycerz-ciezkozbrojny-rewers-monety   10zł-rycerz-ciezkozbrojny-awers-monety

200zł-rycerz-ciezkozbrojny-rewers-monety   200zł-rycerz-ciezkozbrojny-awers-monety
 

Husarz XVII wiek jest trzecim motywem serii Historia Jazdy polskiej. Rewersy monet o poszczególnych nominałach przedstawiają:
2 zł - stylizowany wizerunek husarza z XVII wieku, na koniu, w zbroi, ze skrzydłem husarskim i skórą lamparcią na plecach, trzymającego kopię z proporcem.
10 złstylizowany wizerunek husarza z XVII wieku, na koniu, w zbroi, ze skrzydłem husarskim i skórą lamparcią na plecach, trzymającego kopię z proporcem.
200 zł - stylizowany wizerunek husarza z XVII wieku, na koniu, w zbroi, ze skrzydłem husarskim i skórą lamparcią na plecach, trzymającego kopię z proporcem.

2zł-husarz-xvii-wiek-rewers-monety   2zł-husarz-xvii-wiek-awers-monety

10zł-husarz-xvii-wiek-rewers-monety   10zł-husarz-xvii-wiek-awers-monety

200zł-husarz-xvii-wiek-rewers-monety   200zł-husarz-xvii-wiek-awers-monety
 

Szwoleżer Gwardii Cesarza Napoleona I jest czwartym motywem serii Historia Jazdy polskiej. Rewersy monet o poszczególnych nominałach przedstawiają:
2 zł - stylizowany wizerunek trzymającego uniesioną szablę szwoleżera na koniu na tle stylizowanego fragmentu wizerunku szwoleżerów na koniach.
10 złstylizowany wizerunek trzymającego lancę z proporczykiem szwoleżera na koniu. Poniżej, z lewej strony, stylizowany wizerunek orła z płomienia od trąbki pułku szwoleżerów. 
200 zł - stylizowany wizerunek trzymającego lancę z proporczykiem szwoleżera na koni na tle stylizowanego fragmentu wizerunku szwoleżerów na koniach.

2zl-szwolezer-gwardii-cesarza-napoleona-i-rewers-monety   2zl-szwolezer-gwardii-cesarza-napoleona-i-awers-monety

10zl-szwolezer-gwardii-cesarza-napoleona-i-rewers-monety   10zl-szwolezer-gwardii-cesarza-napoleona-i-awers-monety

200zl-szwolezer-gwardii-cesarza-napoleona-i-rewers-monety   200zl-szwolezer-gwardii-cesarza-napoleona-i-awers-monety
 

Ułan II Rzeczypospolitej jest piątym i zarazem ostatnim motywem serii Historia Jazdy polskiej. Rewersy monet o poszczególnych nominałach przedstawiają:
2 zł - stylizowany wizerunek trzymającego lancę ułana na koniu na tle stylizowanego proporca
10 złstylizowany wizerunek trzymającego szablę ułana na koniu. Powyżej stylizowane wizerunki: fragmentu szabli z napisem „Honor i Ojczyzna” oraz fragmentu szabli z rękojeścią.
200 zł - stylizowany wizerunek trzymającego szablę ułana na koniu na tle stylizowanych fragmentów zarysów wizerunków ułanów na koniach

2zl-ulan-ii-rzeczypospolitej-rewers-monety   2zl-ulan-ii-rzeczypospolitej-awers-monety

10zl-ulan-ii-rzeczypospolitej-rewers-monety   10zl-ulan-ii-rzeczypospolitej-awers-monety

200zl-ulan-ii-rzeczypospolitej-rewers-monety   200zl-ulan-ii-rzeczypospolitej-awers-monety

 

Powiązane artykuły