Kościół Mariacki

Rewers monety przedstawia widok fasady kościoła Mariackiego w Krakowie od strony południowo-wschodniej.

5zl-kosciol-mariacki-rewers-monety5zl-kosciol-mariacki-awers-monety

Wokół Rynku Głównego, w sercu starego królewskiego miasta Krakowa, od 800 lat żyje i rozwija się parafia Mariacka. Jej sym - bolem i miejscem wyznawania wiary para - fian, mieszkańców miasta i przyjezdnych gości jest kościół Mariacki – świątynia po - święcona Matce Bożej.

Pierwsze wzmianki o istnieniu parafii po - chodzą z lat dwudziestych XIII wieku. Źró - dła wskazują, że jej początki są związane ze sprowadzeniem do Krakowa przez bisku - pa Iwona Odrowąża zakonu dominikanów i przeniesieniem oddanej im wówczas parafii z kościoła św. Trójcy do świątyni Mariackiej. Tuż po wybudowaniu prezbiterium zaczęto odprawiać w niej nabożeństwa, jed - nak szybko rosnąca liczba wiernych skłoniła ówczesne władze kościelne i włodarzy miej - skich do rozbudowy świątyni. Wraz z rozwi - jającym się prężnie miastem predysponowa - ła ona do roli miejskiej fary i tak pozostało do dziś. Cytując za Janem Długoszem: „[…] Setki fundacji, patronaty, bractwa, wspólno - ty, cechy rzemiosł, rajcy, sędziowie, biskupi, mieszczanie kilku języków starali się hojnie ubogacić krakowską farę-matkę i źródło pa - rafii krakowskich”.

Tutaj też tradycja płynnie i harmonijnie łączy się z nowoczesnością. Święci, którzy czczeni są w tym miejscu od wieków, jak choćby św. Juda Tadeusz czy św. Antoni Padewski, spotykają się ze świętymi naszych czasów, m.in. ze św. Janem Pawłem II. Dlatego przy starszych nowennowych praktykach wia - ry pojawiają się także nowe inicjatywy. O duchowej witalności „Notre Dame de Cracovie” stanowią również prężnie dzia - łające mariackie wspólnoty.

Nie jest to więc jedynie wspaniałej urody zabytek, nie tylko bryła z pięknymi i unika - towymi dziełami sztuki, które wyszły spod rąk najznakomitszych artystów. To miejsce szczególne dla wyznawców Chrystusa, któ - re w sposób wyjątkowy towarzyszy wielu pokoleniom krakowian.

Katarzyna Pakuła-Major (źródło: nbp.pl)

Powiązane artykuły