Historia monety polskiej

Historia monety polskiej to seria srebrnych monet prezentująca najstarsze zabytki polskiego mennictwa.
Serię tworzą motywu: denar Bolesława Chrobrego, denar Bolesława Śmiałego (2013), denar typu 2. Bolesława Krzywoustego, brakteat Mieszka III, brakteat Leszka Białego (2014), floren Władysława Łokietka, grosz Kazimierza Wielkiego, półgrosz Władysława Jagiełły (2015), dukat Zygmunta Starego, szeląg, talar Stefana Batorego (2016), 100 dukatów Zygmunta III, talar Władysława IV (2017), boratynka, tymf Jana Kazimierza (2018), szóstak Jana Sobieskiego (2019) oraz złotówka gdańska Augusta III (2020)

 

Denar Bolesława Chrobrego jest pierwszym motywem z serii Historia monety polskiej. Rewers monety o nominale 5 zł przedstawia stylizowany wizerunek awersu denara Bolesława Chrobrego, ze stylizowanym wizerunkiem strzały, po bokach której znajduje się sześć stylizowanych gałązek oraz interpretacja częściowo nieczytelnego napisu w otoku.

5zl-denar-bolesława-chrobrego-rewers-monety5zl-denar-bolesława-chrobrego-awers-monety

Denar Bolesława Śmiałego jest drugim motywem z serii Historia monety polskiej. Rewers monety o nominale 5 zł przedstawia stylizowany wizerunek awersu denara Bolesława Śmiałego, ze stylizowanym popiersiem króla w koronie, z mieczem w dłoni. Z lewej strony, na wyodrębnionej powierzchni, u dołu, stylizowana budowla w stylu romańskim.

5zl-denar-boleslawa-smialego-rewers-monety5zl-denar-boleslawa-smialego-awers-monety

Denar typu 2. Bolesława Krzywoustego jest trzecim motywem z serii Historia monety polskiej. Rewers monety o nominale 10 zł przedstawia wizerunek awersu denara z wizerunkiem Bolesława Śmiałego. Z lewej strony – średniowieczna baszta. 

10zl-denar-typu-2-boleslawa-krzywoustego-rewers-monety10zl-denar-typu-2-boleslawa-krzywoustego-awers-monety

Brakteat Mieszka III jest czwartym motywem z serii Historia monety polskiej. Rewers monety o nominale 10 zł przedstawia wizerunek awersu brakteatu Mieszka III Starego z napisem w jęz. polskim/knaan pisanym alfabetem hebrajskim. 

10zl-brakteat-mieszka-III-rewers-monety10zl-brakteat-mieszka-III-awers-monety

Brakteat Leszka Białego jest piątym motywem z serii Historia monety polskiej. Rewers monety o nominale 10 zł przedstawia wizerunek brakteatu Leszka Białego na tle późnoromańskiego kościoła cystersów w Sulejowie.

10zl-brakteat-leszka-bialego-rewers-monety10zl-brakteat-leszka-bialego-awers-monety

Floren Władysława Łokietka jest szóstym motywem z serii Historia monety polskiej. Rewers monety o nominale 20 zł przedstawia awers florena Władysława Łokietka, który przedstawiony jest siedzący na tronie władca z koroną na głowie. W tle – pieczęć z analogicznym wizerunkiem króla.

20zl-floren-wladyslawa-lokietka-rewers-monety20zl-floren-wladyslawa-lokietka-awers-monety

Grosz Kazimierza Wielkiego jest siódmym motywem z serii Historia monety polskiej. Rewers monety o nominale 20 zł przedstawia rewers grosza krakowskiego Kazimierza Wielkiego, przedstawiający orła białego w koronie oraz napis: +GROSSI CRACOVIENSES (grosz krakowski).

20zl-grosz-kazimierza-wielkiego-rewers-monety20zl-grosz-kazimierza-wielkiego-awers-monety

Półgrosz Władysława Jagiełły jest ósmym motywem z serii Historia monety polskiej. Rewers monety o nominale 20 zł przedstawia rewers półgrosza Władysława Jagiełły, przedstawiający orła białego w koronie oraz napis: +REGIS*POLONIE (król Polski).

20zl-polgrosz-wladyslawa-jagielly-rewers-monety20zl-polgrosz-wladyslawa-jagielly-awers-monety

Dukat Zygmunta Starego jest dziewiątym motywem z serii Historia monety polskiej. Rewers monety o nominale 20 zł przedstawia rewers dukata Zygmunta Starego, przedstawiający pięciopolową tarczę herbową z Orłem Białym, Pogonią, Lwem ruskim, Orłem pruskim oraz herbem Habsburgów (selektywne złocenie).

20zl-dukat-zygmunta-starego-rewers-monety20zl-dukat-zygmunta-starego-awers-monety

Szeląg, talar Stefana Batorego jest dziesiątym motywem z serii Historia monety polskiej. Rewers monety o nominale 20 zł przedstawia rewers talara Stefana Batorego, przedstawiającego orła w kornie z tarczą herbową rodu Batorych na piersi. W dolnej części monety, z prawej strony – fragment awersu szeląga Stefana Batorego z ozdobną literą „S” pod koroną.

20zl-szelag-talar-stefana-batorego-rewers-monety20zl-szelag-talar-stefana-batorego-awers-monety

100 dukatów Zygmunta III jest jedenastym motywem z serii Historia monety polskiej. Rewers monety o nominale 20 zł przedstawia wizerunek awersu 100 dukatów Zygmunta III Wazy z wizerunkiem popiersia króla z profilu, z odkrytą głową, w zbroi, zwróconego w prawą stronę.

20zl-100-dukatow-zygmunta-iii-rewers-monety20zl-100-dukatow-zygmunta-iii-awers-monety

talar Władysława IV jest dwunastym motywem z serii Historia monety polskiej. Rewers monety o nominale 20 zł przedstawia stylizowany awers talara Władysława IV z wizerunkiem popiersia króla z profilu, w koronie, w bogato zdobionej szacie, zwróconego w prawą stronę.

20zl-talar-wladyslawa-iv-rewers-monety20zl-talar-wladyslawa-iv-awers-monety

boratynka, tymf Jana Kazimierza jest trzynastym motywem z serii Historia monety polskiej. Rewers monety o nominale 20 zł przedstawia z lewej strony stylizowany awers szeląga z wizerunkiem popiersia Jana Kazimierza w wieńcu laurowym, zwróconego w prawą stronę; półkolem – z lewej strony napis: IOAN·, z prawej strony napis: CAS·REX i w dolnej części napis: T·L·B. Z prawej strony u dołu, częściowo przysłonięty wizerunkiem szeląga, fragment stylizowanego awersu tymfa z monogramem: ICR pod koroną, wokół monogramu w dwóch okręgach częściowo widoczne napisy: DAT:PRETIVM:SERVATA:SALVS / POTIORQ3· METALLO EST·.

20zl-boratynka-tymf-jana-kazimierza-rewers-monety20zl-boratynka-tymf-jana-kazimierza-awers-monety

szóstak Jana Sobieskiego jest czternastym motywem z serii Historia monety polskiej. Rewers monety o nominale 20 zł przedstawia z lewej strony stylizowany awers szóstaka z wizerunkiem popiersia Jana Sobieskiego w wieńcu laurowym, zwróconego w prawą stronę; w otoku od lewej strony ku górze napis: IOAN·III D G REX POL·M·D·L·R·P·, u dołu napis: T·L·B·. Z prawej strony, częściowo przysłonięty wizerunkiem szóstaka, fragment ilustracji z herbarza Wacława Potockiego przedstawiający wizerunek orła z umieszczonym na piersiach herbem Sobieskich – Janina.

20zl-szostak-jana-sobieskiego-rewers-monety20zl-szostak-jana-sobieskiego-awers-monety

złotówka gdańska Augusta III jest piętnastym motywem z serii Historia monety polskiej. Rewers monety o nominale 20 zł przedstawia z lewej strony stylizowany awers złotówki gdańskiej z wizerunkiem popiersia Augusta III z profilu, w koronie, z Orderem Złotego Runa na szyi; w otoku od lewej strony ku górze napis: D.G.AVGVST.III.R.POL.M.D.L.R.P.D.S.&.EL. W tle fragment planu Warszawy z 1762 r

20zl-zlotowka-gdanska-augusta-iii-rewers-monety20zl-zlotowka-gdanska-augusta-iii-awers-monety

Powiązane artykuły